Plot okolo americkej ambasády – arogancia moci a dvojaký meter v praxi

Autor: Martin Borguľa | 6.2.2020 o 13:47 | Karma článku: 10,18 | Prečítané:  18027x

Možno si mnohí z vás budú pamätať na môj dlhoročný boj proti oploteniu americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí.

Ako Bratislavčana, ale celkovo ako Slováka, ktorý chce byť hrdý na svoje hlavné mesto, ma táto záležitosť neskutočne štvala. Venoval som sa tomu vytrvalo a dlhodobo, prácne a neúnavne som bojoval so všetkými zainteresovanými inštitúciami.    

A bol som veľmi blízko k definitívnemu vyriešeniu, teda odstráneniu oplotenia! Po tom, čo sa zistilo, že ambasáda nemá právoplatné stavebné povolenie k výstavbe oplotenia a v roku 2017 nemala už viac ako rok platnú nájomnú zmluvu, a teda pozemky zaberala nelegálne, podalo na môj popud v septembri 2017 hlavné mesto na Okresný súd Bratislava I. žalobný návrh voči USA, v ktorom žiadalo vypratanie nehnuteľnosti na Hviezdoslavovom námestí. Na jeseň 2017 Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto vydal „Oznámenie o začatí konania o odstránení stavby – oplotenia veľvyslanectva USA“. Išlo o zásadný a prelomový krok v celej kauze.

V lete 2018 vydal stavebný úrad Starého Mesta rozhodnutie, ktorým nariadil odstránenie oplotenia okolo americkej ambasády. Ambasáda sa voči rozhodnutiu, samozrejme, odvolala. Vzhľadom na skutočnosť, že ambasáda nemala k pozemkom, na ktorých stojí plot, žiadny právny vzťah (neexistencia nájomnej zmluvy, neexistencia právoplatného stavebného povolenia na výstavbu oplotenia), odvolací orgán v podstate nemal inú možnosť, ako právoplatnosť rozhodnutia o odstránení oplotenia staromestského stavebného úradu potvrdiť.

A práve tento krok mal v tom čase prísť každým dňom. Bohužiaľ, bol definitívne zmarený zmenou vedenia mesta a tým, že súčasný primátor na jar 2019 podpísal ambasáde novú nájomnú zmluvu na dlhých ŠESŤ ROKOV, s opciou na ďalšie TRI ROKY! Železný plot na námestí budeme teda vídať možno ešte ďalších deväť rokov... Legalizácia čiernej stavby v centre hlavného mesta sa stala skutočnosťou. Získaním novej nájomnej zmluvy sa vzťah ambasády k pozemkom znova obnovil. Jeho odstránenie je opäť v nedohľadne. 

Veľká škoda. Pre mňa toto celé nebol nikdy boj proti Amerike, ale boj jdnak proti neestetickému železnému plotu v srdci Bratislavy, a vždy a predovšetkým boj proti arogancii moci, s ktorou sa stretávame v politike všeobecne. Môj boj „Dávida s Goliášom“ bol a je jedným z hnacích motorov, prečo si želám v politike pokračovať. Aby sa zmenili zásadné veci, aby bola takáto arogancia moci odstránená, aby tu politici boli pre ľudí, a nie naopak. Pevne verím, že ak dostanem od voličov novú šancu, aj tento boj sa mi podarí dokončiť do úspešného konca, a to nie len proti železnému plotu, ale aj iným dôležitým problémom, ktoré nás trápia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?