Kandiduje Bratislava na hlavné mesto neporiadku? Je to v poriadku?

Autor: Martin Borguľa | 4.8.2017 o 7:44 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  13574x

Špina a neporiadok v Starom Meste je jeden z najväčších problémov nášho hlavného mesta, ktorý nevieme systémovo vyriešiť dlhé roky.

Jednou ožehavou témou tejto rozsiahlej oblasti sú smetné koše. Úplne jednoduchá a základná vec, poviete si. Áno, ak by bol v Starom Meste dostatočný počet smetiakov, mali by adekvátnu veľkosť a boli pravidelne vynášané, mesto by bolo určite čistejšie. Ale, bohužiaľ, nie je to tak. V centre mesta neustále narážate na večne preplnené odpadkové koše, nevysypané smetné koše, povaľujúce sa odpadky okolo.

Úplne najhoršie to je cez víkend. Mladí ľudia z celého mesta sa idú zabaviť práve do centra a po búrlivých piatkových a sobotných nociach zostáva v uliciach doslova spúšť. Ranný pohľad na takú Ventúrsku, Laurinskú či Panskú ulicu je otrasný! Smetných košov je jednoducho málo a sú malé, takže sa rýchlo zaplnia, resp. preplnia. To, čo je potom okolo nich a ako to „vonia“, asi nemusím rozpisovať...

Ako je toto možné v  historickom centre hlavného mesta, ktoré by malo byť našou výkladnou skriňou? Najmä teraz v lete je Bratislava plná zahraničných turistov, je známe, že sme pre nich predovšetkým víkendovou destináciou. Je naozaj taký problém vytvoriť fungujúci systém udržiavania poriadku v uliciach centra mesta?

Je to tak trochu Kocúrkovo alebo inak povedané, je to presne príklad toho, ako robiť veci čo najkomplikovanejšie - časť odpadkových košov totiž patrí pod správu magistrátu, časť pod Staré Mesto. Každá táto inštitúcia má „vlastné nádoby“, o ktoré sa „stará“ a zodpovedá za ich odvoz. Nie je mi však jasné, prečo sa tieto dve inštancie nie sú schopné dohodnúť a zosúladiť harmonogram odvozov? Prečo nie je možné smetné koše vynášať častejšie, keď je evidentné, že súčasná frekvencia nestačí? Je taký problém, aby počas víkendov v skorých ranných hodinách prešli mestom pracovníci a upratali neporiadok?

Riešenie nie je až také zložité. V podstate je potrebné urobiť toto:

a) zvýšiť počet smetných nádob celoplošne, ale najmä na frekventovaných miestach historického centra

b) zaobstarať väčšie a praktickejšie nádoby

c) zvýšiť frekvenciu vynášania košov, najmä počas víkendov

d) zosúladiť harmonogram odvozu smetí magistrátu a mestskej časti

e) čistiť ulice centra mesta v skorých ranných hodinách počas víkendov

Teda nič, čo by nebolo možné zrealizovať. Len sa tým musia kompetentní začať seriózne zaoberať, riešenie pripraviť, zaviesť do praxe a následne striktne dodržiavať. Výsledkom by malo byť čistejšie a kultúrnejšie prostredie v meste, aby sme sa zaň nemuseli hanbiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?