NEZ(S)ROVNALosti v tendri na verejné osvetlenie – o čo tu ide?

Autor: Martin Borguľa | 25.7.2017 o 13:34 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  16729x

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal trvdohlavo trvá na pokračovaní tendra na nové verejné osvetlenie v Bratislave.

Upozornenia na to, že súťažné podklady obsahujú vážne pochybenia, že sú pripravené v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, prehliada a neberie do úvahy. Žiadosti mestských poslancov o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, na ktorom bolo predložené uznesenie s návrhom o zrušení tendra, síce vyhovel, ale napriek tomu, že uznesenie bolo schválené, rozhodol sa ho nepodpísať.

Pochybení vo verejnej súťaži na mestské osvetlenie je viac, ale za jedno z najzávažnejších pokladám svojvoľné rozhodnutie magistrátu, v rozpore s právom EÚ, o tom, že ide v tomto prípade o zákazku, nie o koncesiu. Toto rozhodnutie, mimochodom, umožnilo primátorovi pri príprave a vedení tendra obísť mestské zastupiteľstvo. Ak by totiž išlo o koncesiu, podľa Štatútu hlavného mesta Bratislavy koncesné zmluvy musí schvaľovať zastupiteľstvo mesta.

Aby som uviedol to najdôležitejšie, o akej zákazke sa tu vlastne bavíme – ide o kompletnú rekonštrukciu, modernizáciu a údržbu verejného osvetlenia v Bratislave spojenú so znížením energetickej náročnosti a vytvorením technických predpokladov na poskytovanie nových, inteligentných služieb pre obyvateľov mesta (tzv. Smart City). Verejné osvetlenie, teda majetok mesta, bude zverený novému dodávateľovi na ďalších dvadsať rokov. Celkovo ide o zákazku v hodnote takmer 144 mil. eur! Nehovoríme teda o „obnove desiatich lavičiek v parku“, ale o najväčšej zákazke mesta v tomto volebnom období.

A primátor sa rozhodne, že to „porieši“ sám. Bez diskusie s poslaneckým zborom či s odborníkmi, bez kontroly zastupiteľstva. O tom, že by prístup k informáciám o verejnej súťaži celomestského významu mala mať aj široká verejnosť, ani nehovorím.

Pritom podľa Zbierky o obecnom zriadení je „mestskému zastupiteľstvu vyhradené určovať pravidlá nakladania s majetkom Bratislavy a schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním“. Má snáď pán primátor pocit, že zverenie celej sústavy verejného osvetlenia mesta externej spoločnosti, ktorá bude s ňou podnikať, nespadá do tejto charaktersitiky??

Ja som pred pár dňami na Úrad pre verejné obstarávanie podal oficiálnu námietku proti tendru a zložil kauciu. V námietke žiadam jeho zrušenie a prípravu nového návrhu súťažných podkladov. Neviem, o čo ide pánovi primátorovi a kam smerujú jeho snahy, ale pokiaľ si chce zachovať tvár a už aj tak dosť pošramotenú dôveryhodnosť pred svojimi voličmi, pred Bratislavčanmi, mal by tento tender zastaviť, vrátiť sa medzi poslancov, otvoriť k téme širokú diskusiu a následne vyhlásiť nový, transparentný tender, ktorý bude prebiehať pod kontrolou zastupiteľstva aj verejnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?