Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách naraz

Autor: Martin Borguľa | 13.10.2013 o 13:10 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  10420x

Môže ten istý politik zastávať jeden z najvyšších postov vo vysokej politike a zároveň v samospráve? Podľa môjho názoru nie, ide jednoznačne o konflikt záujmov. Môj názor evidentne nezdieľa pán Frešo, predseda SDKÚ-DS a zároveň bratislavský župan...

Keď sa v roku 2009 stal prvýkrát predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, ešte nebol šéfom SDKÚ. Tým sa stal až v roku 2012, po troch rokoch pôsobenia na čele bratislavskej samosprávy. Došlo teda k „neúmyselnému" zdvojeniu funkcií.

Iná je situácia teraz. Na jeseň nás čakajú voľby do vyšších územných celkov a na moje prekvapenie sa Pavol Frešo rozhodol na post predsedu bratislavskej župy kandidovať opäť. Tentokrát však už ako predseda SDKÚ a hlavný oponent súčasnej vlády!

Zastávanie týchto dvoch funkcií je v absolútnej kontroverzii. Predseda samosprávy musí byť schopný komunikovať a spolupracovať s vládou, aj keď on sám je z opozičnej strany. Pokiaľ mu teda skutočne ide o rozvoj regiónu a jeho pôsobenie v komunálnej politike má byť prínosom pre občanov.

Pravdupovediac, neviem si predstaviť, ako chce pán Frešo naplniť tento predpoklad - spolupracovať so súčasnou vládou na regionálnej úrovni. Ako líder opozície a predseda vedúcej pravicovej strany je predsa jej hlavným kritikom. Dokonca je ako vedúci predstaviteľ Ľudovej platformy, ktorá má priniesť alternatívu k súčasnej vláde Smeru, považovaný za dezignovaného predsedu tieňového pravicového kabinetu.

V roku 2016 sa budú konať parlamentné voľby. Ak by vyhrala pravica a  nominovala premiéra, bol by to s najväčšou pravdepodobnosťou práve Pavol Frešo. Znamená to, že svoju kandidatúru v jesenných voľbách do VÚC neberie vážne, alebo vôbec nepočíta s tým, že by po parlamentných voľbách mohla SDKÚ nominovať svojho premiéra? Je to politická krátkozrakosť alebo len obyčajná neserióznosť voči občanovi a voličovi? Na dvoch stoličkách naraz sa jednoducho sedieť nedá...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?