Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách naraz

Autor: Martin Borguľa | 13.10.2013 o 13:10 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  10479x

Môže ten istý politik zastávať jeden z najvyšších postov vo vysokej politike a zároveň v samospráve? Podľa môjho názoru nie, ide jednoznačne o konflikt záujmov. Môj názor evidentne nezdieľa pán Frešo, predseda SDKÚ-DS a zároveň bratislavský župan...

Keď sa v roku 2009 stal prvýkrát predsedom Bratislavského samosprávneho kraja, ešte nebol šéfom SDKÚ. Tým sa stal až v roku 2012, po troch rokoch pôsobenia na čele bratislavskej samosprávy. Došlo teda k „neúmyselnému" zdvojeniu funkcií.

Iná je situácia teraz. Na jeseň nás čakajú voľby do vyšších územných celkov a na moje prekvapenie sa Pavol Frešo rozhodol na post predsedu bratislavskej župy kandidovať opäť. Tentokrát však už ako predseda SDKÚ a hlavný oponent súčasnej vlády!

Zastávanie týchto dvoch funkcií je v absolútnej kontroverzii. Predseda samosprávy musí byť schopný komunikovať a spolupracovať s vládou, aj keď on sám je z opozičnej strany. Pokiaľ mu teda skutočne ide o rozvoj regiónu a jeho pôsobenie v komunálnej politike má byť prínosom pre občanov.

Pravdupovediac, neviem si predstaviť, ako chce pán Frešo naplniť tento predpoklad - spolupracovať so súčasnou vládou na regionálnej úrovni. Ako líder opozície a predseda vedúcej pravicovej strany je predsa jej hlavným kritikom. Dokonca je ako vedúci predstaviteľ Ľudovej platformy, ktorá má priniesť alternatívu k súčasnej vláde Smeru, považovaný za dezignovaného predsedu tieňového pravicového kabinetu.

V roku 2016 sa budú konať parlamentné voľby. Ak by vyhrala pravica a  nominovala premiéra, bol by to s najväčšou pravdepodobnosťou práve Pavol Frešo. Znamená to, že svoju kandidatúru v jesenných voľbách do VÚC neberie vážne, alebo vôbec nepočíta s tým, že by po parlamentných voľbách mohla SDKÚ nominovať svojho premiéra? Je to politická krátkozrakosť alebo len obyčajná neserióznosť voči občanovi a voličovi? Na dvoch stoličkách naraz sa jednoducho sedieť nedá...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cinkota: Som pôžitkár. Viem, že chuť príde, ale už mi nebude diktovať

Verím, že som oveľa múdrejší, hovorí prepustený herec Dušan Cinkota.


Už ste čítali?