Americká ambasáda nás stále vodí za nos – dokedy ešte?

Autor: Martin Borguľa | 18.9.2014 o 0:00 | (upravené 18.9.2014 o 15:19) Karma článku: 2,21 | Prečítané:  341x

Veľvyslanectvo USA pred časom sľúbilo, že urobí niekoľko opatrení na skrášlenie okolia ambasády vrátane oplotenia, ak mu mestské zastupiteľstvo odsúhlasí predĺženie zmluvy o nájme pozemkov, na ktorých oplotenie stojí. Zastupiteľstvo mesta predĺženie zmluvy podpísalo. Ambasáda sľúbené opatrenia neurobila doteraz.

V máji bratislavský magistrát schválil žiadosť veľvyslanectva o predĺženie nájmu pozemkov, na ktorých stojí všetkým Bratislavčanom dobre známy plot. O tom, ako tento plot „skrášlil“ Hviezdoslavovo námestie, teraz nebudem písať. Ani o tom, že plot bol postavený v roku 2005 ako dočasné riešenie a jeho „dočasnosť“ trvá už takmer desať rokov. Vyzerá to tak, že Američania nás vodia za nos už pekne dlho. Plot jednoducho stojí naďalej na svojom mieste napriek opakovaným sľubom ambasády, že ho odstránia alebo si nájdu inú lokalitu pre svoj úrad.

A vodenie za nos pokračuje aj dnes. V májovom uznesení, ktorým bolo spomínané predĺženie nájmu pozemkov schválené, sa uvádza, že ambasáda odstráni parkovacie miesta, ktoré sa nachádzajú priamo na námestí (!), odstráni kontajner, ktorý slúžil ako skladovací priestor a začne si hľadať novú lokáciu pre presťahovanie ambasády.

Ďalšie sľuby odzneli priamo z úst veľvyslanca, ktorý sa v apríli 2014 stretol s poslancami mesta: vytvoriť zeleň okolo plotu, aby nenarúšal vzhľad námestia tak ako doteraz, vybudovať estetické oplotenie podobné, ako je okolo Prezidentského paláca, hovorilo sa dokonca o vybudovaní cyklotrasy pred budovou ambasády, podľa slov veľvyslanca – to všetko s cieľom „vrátiť námestie Bratislavčanom“.

Od schválenia predĺženia zmluvy uplynuli štyri mesiace a odstránený bol len kontajner. Autá naďalej parkujú na námestí a žiadna zeleň, ktorá by zmenila charakter neestetického oplotenia, tu nepribudla. Návrh na vybudovanie nového, „estetického“ oplotenia či vznik cyklotrasy pokladám už za čistú chiméru.

Išlo teda len o plané sľuby v období, keď ambasáda potrebovala na magistráte odsúhlasiť predĺženie zmluvy? Vodí nás americká ambasáda opäť za nos? A dokedy ešte? Len upozorňujem, že nájom bol teraz predĺžený o osemnásť mesiacov, do augusta 2016, ambasáda ale už teraz vyhlasuje, že hľadanie novej lokality a následné presťahovanie bude trvať minimálne päť rokov. Obávam sa teda, že toto nie je poslednýkrát, čo nás ambasáda vodí za nos...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotná sestra odišla do Švédska. Bola som preťažená, hovorí

Sestry by mali by zarábať aspoň tisíc eur v čistom, aby neodchádzali do zahraničia, hovorí zdravotná sestra LUCIA ZAVADANOVÁ.

DOMOV

Štátna firma si prenajíma auto za cenu dvoch nových

Nevýhodné zmluvy podpisoval nominant Smeru Bačík.

DOMOV

Prichádzame o desaťtisíce sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im aj zvýšiť platy.


Už ste čítali?